Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

nieobecności w szkole - usprawiedliwienie

Moderator: Moderatorzy

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: maturzysta z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 25-09-2008 21:11

nieobecności w szkole - usprawiedliwienie

Cytuję pytanie od diablicy, może ktoś wie??:

"czy jest jakiś przepis szkolny że matka dziecka chorego, które dużo opuszcza lekacji (tak jak Mikołaj) ma obowiązek dostarczyc do szkoły zaświadczenie od lekarza prowadzącego o tym, że dziecko choruje , na co i ze z powodu choroby bedzie opuszczał dni szkolne.

Zas mam problemy ze szkołą i z tą samą babą która była wychowawczynią Mikiego a teraz jest wice dyr. Usłyszłam dziś ze nie ma zadnych przepisów odgórnych, ze szkoła musi wiedziec na co leczy sie dziecko i dlaczego opuszcza, ze wystarczy moje usprawiedliwienie godzin nieobecnych."

Wiem, że kiedy Niko był miesiac w sanatorium musiałam oficjalne pismo do szkoły napisać, ale nie tłumaczyłam z jakiego powodu jest w sanatorium... Póżniej (po zakończeniu sanatorium) przynosiłam info z sanatorium (ale tam też nie było napisane z jakiego powodu) i oceny.. i to wszystko..
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

blaire

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 25-09-2008 23:45

Wiem, że już od 3 lat na bank jest praktykowane zaświadczenie-usprawiedliwienie nieobecności. Lekarze raczej nie wystawiają zwolnień dla dzieci.

Optymiści wierzą, ze świat stoi przed nimi otworem. Pesymiści wiedza, gdzie ma ten otwór.

Kuba 18.09.2001, - ZA- Korneliusz chcący we wszystkim naśladować starszego brata- 05.10.2005 i Ida - 24.10.2010

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 26-09-2008 00:01

Żeby wiedzieć dokładnie jak ma wyglądać usprawiedliwienie nieobecności należy zapoznać się ze statutem szkoły.

Praktycznie powinno wystarczyć pisemne usprawiedliwienie rodzica, nawet bez podawania przyczyny nieobecności, ale szkoła w statucie, czy regulaminie może to ustalić inaczej.

Takie są nasze realia.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Magdalena Cieszyn

Awatar użytkownika

Post 26-09-2008 08:27

U nas też trochę namieszane - niby szkoła (nawet zerówka) chce od lekarza usprawiedliwienie nieobecności powyżej 3 dni, ale lekarze mówią, że nie muszą wypisywać, więc tylko specjalny stempelek przystawiają na karteczkę, a ja wypisuję usprawiedliwienie.

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: syn - 19 lat ZA, syn - 16 lat NT

Post 26-09-2008 08:43

U nas tak i w gimnazjum, jak i w szkole podstawowej, wychowawca wymaga jedynie usprawiedliwienia od rodziców. Bez podania przyczyny nieobecności.
Fundacja Savant
Obrazek

Poradnia Psychologiczno-Szkoleniowa przy Fundacji Savant

Zapraszamy młodzież w wieku 13-24 lat z diagnozą ZA lub ADHD do udziału w bezpłatnych badaniach psychologicznych mających na celu ocenę możliwości oraz poszukiwanie mocnych i słabych stron badanego. mail: fundacja@savant.org.pl

adamino

Awatar użytkownika

Post 26-09-2008 11:44

Jesteśmy właśnie po pierwszej wywiadówce, gdzie również była mowa o usprawiedliwianiu nieobecności.

1. Nie jest wymagane zwolnienie od lekarza (a ci nawet takowych nie wypisują dla młodszych dzieci).
2. Nieobecność dziecka usprawiedliwia rodzic, opiekun.
3. W razie dłuższej nieobecności w szkole (powyżej 3 dni), należy o tym fakcie poinformować wychowawcę. Gdy nie ma takiego zgłoszenia, nauczyciel zgłasza takie dziecko pedagogowi szkolnemu, który ma za zadanie sprawdzić, co jest przyczyną nieobecności.

Myślę, że ważne jest ustalenie na początku zasad z nauczycielem.

Poza tym w naszej szkole dzieci korzystają z wielu dodatkowych zajęć: logopeda, rewalidacja, hipoterapia itp., i na pewno nauczyciel chciałby wiedzić czy dziecko będzie uczestniczyło w zajęciach.
Mama 9-letniego Adama z ADHD.

smoczydlo

Awatar użytkownika

Forumoholik

Post 26-09-2008 11:52

W szkole u młodszego wystarczy informacja od rodzica, że dzicka nie będzie - może być ustna.

Starszy chodzi do Gimnazjum - usprawiedliwienie na kartce wypisane przez rodzica.
Człowiek jest wielki,
nie przez to, co ma, lecz przez to kim jest,
nie przez to co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

ania_sb

Dzieci: Mateusz17latwcześniej adhd obecnieupośledzenie mpdz,celiakia i wiele innych

Post 29-09-2009 09:27

Re: nieobecności w szkole - usprawiedliwienie

Wystarczy data dnia nieobecności i pieczątka poradni jak w gimnazjum tak i w szkole średniej.

enchanted

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 29-09-2009 09:32

Re: nieobecności w szkole - usprawiedliwienie

Generalnie jest tak, że istnieje obowiązek szkolny dla dzieci, więc jeśli zachodzi podejrzenie, że rodzice go nie realizują bez ważnego powodu to szkoła ma prawo zażądać zaświadczenia lekarskiego. Ale nikt nie ma prawa nas zapytać na co choruje dziecko. To jest objęte tajemnicą.
2 wesołe ADHD-ki (11lat i 9 lat) - to po mnie :-)

mari

Wsparcie

Dzieci: syn lat 18 ZA

Post 01-10-2009 19:50

enchanted pisze: Ale nikt nie ma prawa nas zapytać na co choruje dziecko. To jest objęte tajemnicą.

Zgadza się.

Żunia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 01-10-2009 21:22

Ustne lub pisemne usprawiedliwienie od rodziców.
Nie chcą u mnie znać przyczyn.
mój kochany czternastolatek ma zdiagnozowane ZA i ADHD

aga71

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 01-10-2009 21:31

A u nas:
-do 7 dni rodzic
-powyżej 7 dni od lekarza
Agnieszka mama Dominika lat 14 (całościowe zaburzenia rozwojowe, chyba ZA)

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 02-10-2009 10:12

U nas ustnie, pisemnie lub mailowo przez dziennik bez podawania przyczyn.

Zanim się zorientowałam parę lat temu, że już jest inaczej niż wtedy, gdy ja chodziłam do szkoły to wyskoczyłam do lekarza z prośbą o zwolnienie dla dziecka, a on wyskoczył mi z kartką z przepisami, że to rodzic jest zobowiązany do usprawiedliwienia. Lekarz nie ma obowiązku wypisywać zwolnień.
Jak się upierałam to kazał mi zapłacić 20 zł to wypisze. No to już nie chciałam :)

Nota bene ten lekarz sławny jest w całej okolicy z czasów jak stawiał swój dom i w gabinecie wypisując receptę napisał pacjentowi"Wapno, cement, cegły". W aptece umierały ze śmiechu, a jego recepta słynna jest do dziś.

midianka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 02-10-2009 12:12

U syna w szkole musi być zeszyt z ponumerowanymi kartkami.
W nim wpisuje usprawiedliwienia rodzic, lub wkleja się zwolnienia lekarskie.
mój syn marzył o lataniu, a tu tak trudno twardo stanąć na ziemi, a co dopiero odbić się .. (Tak było 5 lat temu)

"Wszys­cy jes­teśmy aniołami z jed­nym skrzydłem: mo­żemy la­tać tyl­ko wte­dy, gdy obej­miemy dru­giego człowieka"Bruno Ferrero

Tomek już to umie!!
Również dzięki Wam:))

sredni

Awatar użytkownika

Dzieci: Michał 17lat ZA, Maja 8 lat ZA z zaginiona, więc nigdzie nie zgłaszana diagnoza

Post 02-10-2009 19:49

U nas ustnie bezpośrednio u wychowawcy klasy, lub przez dziecko na piśmie - bez podawania przyczyny.
Jeżeli nieobecność zapowiada się dłuższa niż 3 dni, wymagany jest telefon do szkoły z informacją

mama Maciusia

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: Maciej 11 lat ,autyzm wysokofunkcjonujący ,zespół tourette'a,padaczka

Post 03-10-2009 08:26

U nas wystarczy usprawiedliwienie,słowne u wychowawcy
,,Prawdziwi przyjaciele to ci, którzy są przy tobie, gdy dobrze ci się wiedzie. Dopingujący cię, cieszący się z twoich zwycięstw.
Fałszywi przyjaciele to ci, którzy pojawiają się tylko w trudnych chwilach, ze smutną miną, niby solidarni podczas gdy tak naprawdę twoje cierpienie jest pociechą w ich nędznym życiu".
— Paulo Coelho

nika80

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 07-10-2009 07:43

U nas też wystarczy że powiem: usprawiedliwiam.
Mama 12-latka ADHD

Wróć do Korzystajmy z naszych praw