Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Orzeczenie o niepełnosprawności - jak "wydreptać"

Moderator: Moderatorzy

nieszki

Awatar użytkownika

Ekspert

Dzieci: Synowie: 15 lat - ZA z cechami ADHD, 8 lat

Post 09-04-2005 20:23

Druki pobiera sie w zespole d/s orzekania o niepelnosparwnosci. Wydaje mi sie lekarz prowadzacy powienien to wypelnic, wiec raczej psychiatra jak w naszym przypadku, ale pewna nie ejstem, poszperam i jak cos znajde wrzuce na forum.
Te druki to wniosek o wydanie orzeczenia i druk dla lekarza do wypelnienia. Oprocz tego wrzucamy wszytsko co mamy, wszelkie opinie, zaswiadczenia, ksero kart chorobowych itd.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 15 - ZA, drugi szkrab - lat 8 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 11-04-2005 11:04

Halinko, dziękuję za odpowiedź! Nie masz pojęcia jak bardzo się cieszę! Nie jestem sama! Zabrzmi to może okrutnie z mojej strony, ale poczułam ulgę (przepraszam), że Patryk nie jest odosobniony... My zrezygnowaliśmy z "normalnego" przedszkola (bo łaskawie mógł tam chodzić jeszcze do czerwca...) gdy okazało się, że p. wychowawczyni z 20 letnią praktyką po raz pierwszy spotyka się z "takim" przypadkiem...Postaram się pojawić na forum, obiecuję...
Orzeczenie o niepełnosprawności Patryk dostał na nadpobudliwość psychoruchową z deficytem uwagi oraz opóźniony rozwój mowy (z tym, że głównie na ADHD). Bardzo wnikliwie patrzyli na dokumentację. Ja miałam kserokopie kartotek i oświadczenia od psychologa, logopedy, neurologa, psychiatry, laryngologa (czy to nie z powodu niedosłuchu jest nerwowy?), okulisty (a może niedowidzi?). Wszędzie była jednakowa diagnoza z zaleceniem intensywnej pracy terapeutyczno-psychologicznej.
Bardzo się bałam tej komisji a okazało się, że tam nie byli nastawieni na to, żeby mi udowodnić, że jestem naciągaczką tylko co zrobić, aby pomóc Patrykowi. Potraktowali problem poważnie (bo składając Wniosek spotkałam się z opinia: "pch.. każde dziecko jest nadpobudliwe, a tu jeszcze pieniądze chcą za to...").
W tej chwili wiem, że warto było ubiegać się o wniosek. Chcę pojechać z synem w tym roku na turnus rehabilitacyjny dla dzieci. Sa tam zajęcia integracyjne, praca z psychologiem, logopedą, hipoterapia, dogoterapia, basen... Piękny teren, przyroda.

DD

To odpowiedź mailowa, od jednej z mam o orzeczeniu o niepełnosprawności.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

nieszki

Awatar użytkownika

Ekspert

Post 12-04-2005 16:24

DOSTALISMY ORZECZENIE
na dwa lata, za tydzien odbieramy. Lekarka sympatyczna, wywiad trwal moze 5-10 min i powiedziala, ok macie orzeczenie. Wiec teraz dalej do dzialania. bardzo sie ciesze.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 15 - ZA, drugi szkrab - lat 8 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

truskawka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 12-04-2005 18:04

Napisz proszę jakie ew. problemy zdrowotne oprócz ADHD ma twój synek. No i na co głównie patrzyli- o co pytali na komisji.

nieszki

Awatar użytkownika

Ekspert

Post 12-04-2005 18:20

oprocz adhd ma nerwicę natręctw i zaburzenia zachowania. Wiesz co w sumie o nic nie pytali, pani przejrzala domukenty, zbadala go, kazala reka dotknac nosa i tyle. chwile z nim pogadala, ale typu ile masz lat, czy lubisz do przedszola chodzic, czy masz rodzenstwo. Bylam zdziwiona,a le coz, w sumei trwalo to niedlugo.
Obrazek

weczi

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 12-04-2005 19:20

Przyznaj ile bylo w kopercie :P
A powaznie to napiszcie co takie orzeczenie daje konkretnie i komu moze sie przydac i kiedy warto sie o nie starac...
Bartłomiej Weczera
www.ADHD.org.pl
bo razem łatwiej
weczi@o2.pl

Halina

Awatar użytkownika

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Post 12-04-2005 19:26

Takie orzeczenie może dać dla dzieci duże dofinansowanie z PFRONu np na obóz rehabilitacyjny, daje tańsze przejazdy na terapię i do szkoły dziecku i opiekunowi daje tańsze przejazdy do lekarzy np do Warszawy itp
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

nieszki

Awatar użytkownika

Ekspert

Post 12-04-2005 19:46

dokładnie, o tym pani nam mowila.
weczi w kopercie NIC nie było, nawet koperty nie było. :D

post zmieniony przez webmastera - weczi zawsze z małej
Obrazek

olaoska

Awatar użytkownika

Post 29-04-2005 00:33

orzeczenie cd.

my też czekamy na rozpatrzenie sprawy.12 maja stajemy przed komisją
mój Kubuś oprócz ADHD /jest pacjentem poradni psychiatrycznej i jest na lekach/ ma też astmę .do dokumentacji dołączam wszystko co się da -dokumenty z poradni pedagogicznej ,opinie psychologów itp.Jakie będą rezultaty -napiszę ,u nas trudno jest dostać orzeczenie

gabriela

Post 30-04-2005 18:38

Adaś ma orzeczenie o niepełnosprawności od roku. Dostał na dwa lata. Wniosek wypisywał mi ortopeda- ze względu na wrodzoną wadę końską szpotawość. Dopisała się pediatra i alergolog - ma astmę. Dołączyłam wszystkie możliwe papiery dotyczące nadpobudliwości oraz opinię ze szkoły o trudnościach z zachowaniem. Zostałam lekko skarcona przez panią pedagog z komisji, że nie dopisał się okulista, bo przeciez Adaś nosi okulary. Powiedziałam, że ma astygmatyzm i że nie przyszło mi do głowy, że to również ma być opisane. Mamy orzeczenie do lipca 2006r. Na następną komisję wezmiemy jeszcze więcej zaświadczeń. U nas chcą również kserokopie kart lekarskich z poszczególnych przychodni, z poświadczeniem za zgodność z oryginałem.
Jest z tym trochę zachodu ale ma się zasiłek pielęgnacyjny - 144 zł. U nas idzie na lekarstwa i obuwie ortopedycze.
Życzę powodzenia
gabrysia

wojtkam

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 04-05-2005 16:55

:) Moj syn dostał orzeczenie w 2002r. do 16 roku zycia,a słyszałam że teraz juz nie orzekają na tak długi okres czyli szczeście w nieszczęściu

małgorzata

Post 04-05-2005 18:32

Czytając ,co piszecie czuję się lepiej .Problem mam od 3 lat i przez głowę by mi nie przeszło ,że można ubiegać się o zasiłek piel. nie pracuję ale też spróbuję ,dzięki za pomocne wskazówki. Walcząc z tym problemem i szkołą{szczególnie},bo ona spędza mi sen z powiek,myślałam,że jestem sama -dzięki,dziękiza wsparcie jak tak czytam to wierzyć mi się nie chce,że inni mają dokładnie taki sam problem. :roll:

olaoska

Awatar użytkownika

Post 12-05-2005 20:42

orzeczenie cd.

jestesmy ju z po komisji ,ale zdenerwowałam sie strasznie...na początku -wizyta u pani psycholog i ta mnie wkurzyła do kwadratu,-stwierdziła ,że ADHD I dysleksja to nie jest żaden powód do wydania orzeczenia ,bo leczenie jest bezpłatne ,poradnia PPP specjalistów ma bezpłatnie-/tylko nie można się tam dostać/,a to że Kuba ma orzeczenie od psychiatry -to jest smieszne,bo ta pani doktor kazdego uzna za ADHD-OWCA.
Z PANIA DOKTOR było lepiej ,bo po przejrzeniu dokumentów stwierdzila,że immunoterapia jest droga- odczulanie itp/astma/,no i w rezultacie może cos dostaniemy....
Jestem zbulwersowana zachowaniem pani psycholog ,bo zamiast podnieśc mnie na duchu ,to mnie zdołowała -okazało sie ,że wydaje pieniadze na lekarza na darmo ,bo co to za lekarz... a w ogole ADHDco to za choroba-nie wymaga pieniędzy przy leczeniu....
proponuję zjednoczmy się i zróbmy cos z tym czy naszym dzieciom nic sie nie nalezy,nie dosyć że sa szykanowane w szkole,nie ma leków -te drogie nie sa refundowane............
chyba jestem w dołku psychicznym

kaszka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 13-05-2005 07:44

NIESTETY! TO PRZYKRE DOŚWIADCZENIE OLAOSKI NIECH BĘDZIE PRZESTROGĄ DLA INNYCH.

PISALIŚMY TUTAJ NIEJEDNOKROTNIE, ŻE ADHD NIE JEST W PRZEPISACH PODAWANE JAKO KRYTERIUM PRZYZNANIA ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI!!!

Drugie niestety. Próbowaliśmy się zjednoczyć. Halina poszła w organizacji Stowarzyszenia najdalej. Andrzej z Lublina też próbował. Jest dobra wola wielu ludzi, wielu rodziców i wielu dorosłych adehadowców. Jednak zjednoczenie się i działanie jest bardzo trudne. Zarówno ze względów organizacyjnych, finansowych jak i rodzinnych. A przeprowadzenie działań w celu zmiany przepisów jest jeszcze trudniejsze.

Sądzę, że parę osób wśród nas działało już w różnych organizacjach np. pozarządowych, czy stowarzyszeniach i wie jak niełatwo je się ten chleb.

A na razie to co nam pozostaje to być cierpliwym, poznawać przepisy i działać na tyle na ile one nam pozwalają.

I myśleć nad możliwościami działania. A jak ktoś wpadnie na jakiś pomysł konkretny, to przedstawiać go na forum. Może powolutku dojdziemy do jakiejś sensownej i skutecznej formy działania, która przyniesie poprawę losu szczególnie tym, którym tak trudno.
Kaśka
Chodzi właściwie tylko o to, żeby mieć trochę troski, trochę względów o innych

Halina

Awatar użytkownika

Post 13-05-2005 18:33

Śmieszą mnie takie słowa Pani Psycholog, o bezpłatnym leczeniu, bezpłatne jest nic nie robienie, z tym się zgodzę. Bo jeśli czeka się po kilka miesięcy na wizytę w PPP, później dostaje się opinię, lub orzeczenie do kształcenia specjalnego np. w klasie integracyjnej i na tym kończy się pomoc poradni, to za taką pomoc ja dziękuję, owszem, to jest bezpłatne. Miałam do czynienia z taką poradnią, tylko się zbuntowałam i załatwiłam przeniesienie do innej, w tej drugiej przynajmniej 5 razy w miesiącu mamy zajęcia, które pomagają mojemu Piotrkowi w lepszym korzystaniu ze swoich możliwości intelektualnych, ale to jeszcze mało, żeby leczyć tak jak w cywilizowanym świecie, trzeba terapii rodzinnej, która jest możliwa bezpłatnie, ale terminy horrendalne, czyli trzeba płacić, żeby otrzymać leki uznane na całym świecie, trzeba jechać do CBT, bo żaden lekarz po raz pierwszy nie odważy się wypisać recepty, a jak jest recepta z CBT, nie ma refundacji. EEg-biofeedback, metoda usprawniania umysłu uznawana na całym świecie, nawet w Czechach i Słowacji refundowana, u nas niemożliwe. A książki, na które wydajemy mnóstwo pieniędzy, żeby naszym dzieciom ułatwić życie, a Terapia Weroniki Sherbourne, a Kinezjologia edukacyjna, niby można samemu to robić, ale jak wykonuje się niedokładnie, podobno można sobie wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku, to wszystko jest straszne i dporowadza mnie do wściekłości.
Tak samo jak list do rzecznika praw dziecka, chcieliśmy przeprowadzić akcję ogólnopolską, a okazało się, że była to tak naprawdę akcja Śląsko Małopolska, jeśli nawet chcąc pomagać naszym dzieciom nie potrafimy ze sobą współpracować i sprężyć się, to walczmy dalej z wiatrakami, bądźmy pokorni w stosunku do nauczycieli, niech gnębią nasze dzieci i wpędzają ja w niską samoocenę, przestańmy robić cokolwiek, ludzie w całej Polsce jest nas naprawdę dużo i dlaczego nie potrafimy się zjednoczyć w walce o nasze dzieci? Zastanówmy się nad sobą. Ciekawe, jak będziemy zbierać podpisy pod propozycją zmiany ustawy np o niepełnosprawności, czy o warunkach egzaminów, będzie to wyglądało tak samo?
Trzeba wziąć przykład z samotnych matek, które potrafiły zebrać ok pół miliona podpisów, niestety takie akcje będą nas czekały, szkoda, że początek był taki mdły.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 14-05-2005 22:02

Kasiu napisałaś że ADHD nie jest wpisane do rejestru aby otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności,ale nie musi być wcale wpisana konkretna choroba,ostatni punkt w tym rejestrze to inne podobne do chorób wymienionych.Mój Maciek ma orzeczenie do 16 roku życia,co prawda wywalczone dopiero w sądzie,ale jest, niepełnosprawność stwierdzona od czwartego roku życia.Dostał tylko ze względu na ADHD,a wpisane ma 10N to znaczy schorzenie neurologiczne.Mam na niego zasiłek pielęgnacyjny,dodatek na rehabilitację i ja mam świadczenie pielęgnacyjne bo ze względu na jego chorobę muszę się nim opiekować i wszystkie mamy lub tatusiowie którzy nie pracują bo opiekują się niepełnosprawnym dzieckiem ,a w orzeczeniu punkt 7i8 mają na tak ,takie świadczenie mogą otrzymać.Możemy również odpisywać sobie od podatku.My odpisaliśmy sobie od dochodu za 2004rok ulgę na dojazdy na rechabilitację. Zawsze warto walczyć.

Ira

Post 15-05-2005 18:57

Mam pytanko, czy można się starać o orzeczenie, gdy obydwoje rodzice pracuja zawodowo? Mamy luksus w postaci dziadków na emeryturze, wiec nie musimy dawać Stasia do świetlicy. Agnieszko z gdańska mogłabyś mi przyblizyc jak to sie u nas załatwia. Z góry dzięki
Pozdrawiam Irena
Ira

wojtkam

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 16-05-2005 09:37

o orzeczenie moze starac sie kazdy niezaleznie czy rodzice pracuja a swiadczenia rodzinne i tak sa wyplacane zaleznie od dochodów w rodzinie

nieszki

Awatar użytkownika

Ekspert

Post 27-05-2005 12:43

Ira, bardzo przepraszam, ze dopiero teraz odpisuje, ale nie widzialam tego postu.
U nas w sumie zlozylam wniosek na dyrekcyjnej razem z kompletem dokumentów i po trzech tygodniach mialam wyznaczona komisje. Rozmowa trwala chyba cos kolo 5 min, pani spisala z zaswiadczen wszytsko, pogadala chwile z Kuba i dostalismy orzeczenie na dwa lata. W sumie byla zaskoczona.
Obrazek

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 01-08-2005 18:51

Och ,kurczę, mam świadomość ,ze taki post może wywołać burzę.

Wiem ,że ADHD przybierać może naprawde ekstremalnie ostre postaci i ze wiele osób na tym portalu ma naprawde jeszcze miliony różnych towarzyszących przypadłości. W takim przypadku orzeczenie na pewno może pomóc ...rodzicom

Czytałam na jakimś portalu entuzjastyczną wiadomość : " Rodzic przestanie być uznawany za niewydolnego wychowawczo a dziecko z niesfornego zostanie uznane za dziecko specjalnej opieki"
Od rana do wieczora chwalę Opatrzność ,że nigdy żadna moja nauczycielka nie interesowała sie nowinkami a mama nie chadzała zbyt często na zebrania.
W moim sercu bowiem czai się taka wątpliwość .... Czy aby samoocena inteligentnego dzieciaka się poprawi ,kiedy dostanie status dziecka specjalnej troski.
Dla mnie to brzmi cokolwiek pejoratywnie.... jak stwierdzenie ,że jest kims w rodzaju osoby z zespołem Downa. Nie każdemu chyba chce się wgłębiać w istote tego zaburzenia.
Dopiero teraz otwiera się pole do popisu dla tych tłumów niespełnionych nauczycieli ,którzy lubia się wyżywac na dzieciakach.
Jak czegoś nie zrobi ,to nie usłyszy już: "Kowalski ,ty leniu" albo Ty niewychowany ...." tylko że jak ktos nie nadąża to widac powinien iść tam ,gdzie wszyscy idioci albo coś równie niesprawiedliwego.
Albo jakieś żenujące politowanie.
Następna

Wróć do Korzystajmy z naszych praw