Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

ADHD i Asperger

Moderator: Moderatorzy

mamaarka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 18-03-2007 12:05

U nas jest na odwrót: Zespół Aspergera i niektóre cechy ADHD, które z początku go trochę przysłoniły...
Ja - ADHD, mąż chyba z niego wyrósł ( tak twierdzi ), syn Wojtek - lat 13 - nie ma wcale, Arek - 12 - pełnoobjawowe, Przemek - 10,5 - z zachowaniami opozycyjno-buntowniczymi... No i pies Ferduś. Też ma. :)

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 18-03-2007 12:41

Mam pytanie- czy Zespół Aspergera diagnozuja ci sami lekarze- tzn. neurolog, psycholog i psychatra? Jakie są podstawowe badania do diagnostyki?

viki

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 18-03-2007 14:08

Maju! W naszym przypadku diagnozę postawiła dr Skotnicka. Wypełnialiśmy dodatkowy test ( pytania dla rodziców) oraz Pani dr rozmawiała z naszym synem w trakcie zabawy.Jej ogromne doświadczenie daje nam pewność co do słuszności tej diagnozy. Pozdrawiam.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 18-03-2007 16:14

ADHD i ASPERGER

u nas na pomysł Aspergera wpadła pani psycholog na terapii; a teraz wyszło to jeszcze podczas konsultacji diagnostycznych w Gdańsku również u pani psycholog ; przeszedł już testy różnicowe - teraz czekamy na wyniki, bo na pewno i adhd i asperger,ale co dominuje?!
wiem,że czekają nas jeszcze badania metaboliczne i genetyczne , tylko nie wiem kto da skierowanie i na czym one polegają...
memo

mamaarka

Awatar użytkownika

Post 19-03-2007 16:16

U nas dr Skotnicka, do której trafiliśmy już z diagnozą ADHD od neurologa i podejrzeniem zachowań opozycyjno-buntowniczych. Po 5 spotkaniach, podczas których rozmawiała z nami, zrobiła Przemkowi standardowe testy psychologiczne oraz rozmaite swoje niestandardowe :), obserwowała go, oglądała jego szkolne zeszyty itp. postawiła diagnozę, z którą zresztą ja się zgadzam, bo mi jakoś ADHD do Przemka nie pasowało. Aha, były jeszcze specjalne kwestionariusze dla Przemka, dla szkoły i dla nas. I badania krwi wykluczające m.in. nadczynność tarczycy.
Ja - ADHD, mąż chyba z niego wyrósł ( tak twierdzi ), syn Wojtek - lat 13 - nie ma wcale, Arek - 12 - pełnoobjawowe, Przemek - 10,5 - z zachowaniami opozycyjno-buntowniczymi... No i pies Ferduś. Też ma. :)

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: synowie 18 i 26 lat, ADHD

Ja: ADD

Post 19-03-2007 19:09

mamaarka pisze:Ja się na tym nie znam, ale właśnie wróciłam od Dr Skotnickiej z diagnozą, że u Przemka to jednak Asperger plus cechy ADHD, dlatego jest z nim "gorzej" ( czytaj: trudniej nam sobie z nim poradzić ) niż z Arkiem, który jest "książkowym" ADHDowcem... A mnie od początku jakoś to ADHD nie pasowało...

Muszę to jeszcze przetrawić, bo właśnie przyjechaliśmy...

Jestem w szoku, też się na tym nie znam ale obraz Przemka i Kuby, których poznałam w Bielsku, kłóci mi się z obrazem chłopaka z ZA, którego znałam. Tamten był zamknięty w sobie, mówił monologami wogóle nie zwracając uwagi na reakcje osoby do której monolog wygłaszał. A Kuba i Przemek bawili się świetnie z innymi dziećmi (oprócz jednej małej aferki). Ale pewnie tak jak przy ADHD są różne nasilenia ZA. Czy u Was się ta diagnoza wiąże z jakimiś zmianami w postępowaniu, zmianami w lekach?
Klasa druga liceum.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 19-03-2007 19:21

adhd i asperger

u nas tarczyca w normie,
podstawowe badania krwi ok,
zespół aspergera ma wiele odcieni - w końcu niektórzy mówiąc o nim kładą nacisk na rysy autyzmu; co nie pasuje na pierwszy rzut oka - część tych dzieci jest nadruchliwa;bardzo inteligentna i ma swoje rytuały i tiki - często diagnozowane jako natręctwa;co do leczenia farmakologią - to nie wiem;
ale wiąże się leczenie ogólnie z określonym rodzajem terapii;acha - charakterystyczny objaw - to słabe napięcie kończyn,tzw. niesborność ruchów;
maluchy mogą się świetnie dogadywać i czuć w towarzystwie rówieśnika, jednego, wybranego...
memo

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 16-05-2007 17:56

Witam, moje dziecko ma 11 lat, Zespol Aspergera wspolwystepujacy z ADHD, padaczke. Lekarze nie widzieli tak ciezkiego przypadku:(
Każdy dzień jest doświadczeniem...
syn 11 lat, Zespol Aspergera,

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: synowie 18 i 26 lat, ADHD

Ja: ADD

Post 17-05-2007 07:32

To jest w 4 klasie jak mój Marcin?
Trochę się mu nazbierało faktycznie! Z padaczki ponoć się dość szybko wyrasta, koleżanki syn (rówieśnik naszych) jeszcze bierze najniższą dawkę leków ale od ponad roku nic się nie powtórzyło i pomału myślą aby je wyeliminować.
Klasa druga liceum.

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 17-05-2007 21:31

Tak jest w czwartej klasie. Bierze leki Rispolept i od dzisiaj Concerta.
Padaczka objawia sie wylaczaniem swiadomosci. Czeka nas eeg we snie, jakby padaczka ustepowala.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 18-05-2007 18:53

adhd i asperger

witam,
ja mam jutro wizytę,która ma dookreslić co przeważa, ale jak patrzę na moje dziecko - to widzę klasyczny przykład aspergera z cechami adhd ; no cóż - trzeba nauczyć się z tym żyć - inteligent ,ale aspołeczny - dziwny jest ten świat, a jeszcze padaczkę trzeba wykluczyć...
memo

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 18-05-2007 20:21

Padaczka jest problem, jesli ataki sa nagminne, u mojego syna czasami zdarzaja sie ataki caly dzien. A czasami przez pol roku nic. Wiem jedno, atak wywoluje stres, a czasami znudzenie.

Justynka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 19-05-2007 17:21

Nie bliższego nie wiem o epilepsji. Choć to, ze atak powoduje stres jest dla mnie zrozumiałe. Lecz jak to jest możliwe, że wywołuje znudzenie?

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 19-05-2007 20:05

Faktycznie zle sie wyrazilam:)

Aśka

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 28-05-2007 20:47

Czy ktoś mógłby wypisać objawy występujące w zespole Asperga,bo podobno podobne do ADHD :!:
JOANNA?, MARIUSZ raczej nie ma,MACIEK 15 lat ADHD+zachowania opozycyjno-buntownicze+ dysleksja,dysgrafia, DAWID11 lat ADHD= zachowania opozycyjno-buntownicze+tiki

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 28-05-2007 20:52

Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Aśka

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 28-05-2007 21:02

Nic nie rozumie z tej stronki.Nie mogę się skupić.To dla mnie za trudne.Chyba mam faktycznie zły dzień :cry:
JOANNA?, MARIUSZ raczej nie ma,MACIEK 15 lat ADHD+zachowania opozycyjno-buntownicze+ dysleksja,dysgrafia, DAWID11 lat ADHD= zachowania opozycyjno-buntownicze+tiki

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 28-05-2007 21:59

Zespol Aspergera moze wspolwystepowac z ADhd, tak jest u mojego syna. Dzieci z Za nie zawsze maja deficyty uwagi, a ich natura jest czesto bardzo skomplikowana i niezrozumiala dla otoczenia.

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 28-05-2007 22:00

Maja taki swoj swiat.....

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 29-05-2007 14:06

Ponieważ Wiktor jest "podejrzany" o pewne cechy Zespołu Aspergera zaczęłam szukać informacji na temat i znalazłam taką oto stronę, stworzona przez matkę dziecka z ZA:
http://asperger.republika.pl/index.htm
Opisanych jest tu sporo ciekawych, praktycznych doświadczeń.
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 29-05-2007 21:31

adhd i asperger

witam,
no cóż moje słoneczko ma i aspergera i adhd;
nadruchliwość, nieprzeciętna inteligencja i aspołeczne zachowania - to tak w bardzo wielkim skrócie...
wszędzie piszą, że zespół aspergera to pogranicze autyzmu - wiadomość ta elektryzuje i poraża, ale jak się nad nią zastanowić, to faktycznie nasze pociechy mają swój świat, większość z nich nie potrzebuje towarzystwa - to akurat moje dziecko - nie potrafi współistnieć w grupie, mimo iż wszyscy się staramy i rodzice i nauczyciele i dzieci...
na dodatek ma swój system wartości; wszystko chce robić sam, to często męczy , ale cóż ... trzeba nauczyć się z tym żyć;wszystkim zainteresowanym zgłębieniem tematu polecam książkę Tonnego Attwod'a "Zespół Aspergera" - można się zdziwić, bo po lekturze okazuje się, iż to, co większość z nas brała za nerwicę natręctw u swoich dzieci - jest dla aspergerowców charakterystyczne, tzw. rytuały, tiki; książka dostępna również w internecie w cenie 27,50 zł
pozdrawiam
memo

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 29-05-2007 21:49

Tez polecam, ciagle do niej wracam. Moj syn to typowy Aspergerowiec, a dopiero teraz okazalo sie, ze wspolwystepuje ADHd. Nawet dzisiaj nastapila nieprzyjemna wymiana zdan pomiedzy mna a pania psycholog z poradni, ktora twierdzi, ze albo jedno albo drugie. Ale co ja moge wymagac od niedouczonych specjalistow. Odpowiedzialam grzecznie, ze nie bede podwazac diagnozy najlepszych lekarzy. I podalam kontakty. Chyba jestem zmeczona. Ksiazke polecam - i zamierzam kupowac ja w prezencie dla znajomych, ktorzy pare lat temu wytykali mi moje bledy, obwiniajac mnie ciagle za to, ze syn jest jaki jest, nawet w pewnym momencie uwierzylam, a to byl duzy krok do depresji. Na szczescie trafilam w pore do ludzi, ktorzy mi pomogli.

el_ka_l

Post 30-05-2007 07:10

Witam wszystkich. Jestem mamą dziecka z Zespołem Aspergera i nadruchliwością, wreszcie po diagnozie. Piotruś ma 10 lat i chodzi do szkoły muzycznej. Czekamy na przeczenie z poradni PPP w sprawie kształcenia specjalnego, żeby mu ułatwić pracę w szkole w czwartej klasie.
Dana, witam Cię szczególnie, widzę, że się obie plączemy po sieci od paru dni.

Jamniczek

Awatar użytkownika

Post 30-05-2007 07:24

Hmmm... Wreszcie dziecko ze szkoły muzycznej!

Witam Was serdecznie. :D
Ja - "książkowe" (i rzeczywiste) DDA, Syn Kornel, 15 lat - ChAD i ADHD jako impreza towarzysząca ;)

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: syn - 19 lat ZA, syn - 16 lat NT

Post 30-05-2007 07:54

Zespół Aspergera

Jeśli chcecie lepiej zrozumieć swoje dziecko z ZA przeczytajcie: Świry, dziwadła i zespół Aspergera. Jackson Luke
Ksiązka ta bardzo mi pomogła zrozumieć niektóre zachowania i sposób myślenia syna. :wink:
Fundacja Savant
Obrazek

Poradnia Psychologiczno-Szkoleniowa przy Fundacji Savant

Zapraszamy młodzież w wieku 13-24 lat z diagnozą ZA lub ADHD do udziału w bezpłatnych badaniach psychologicznych mających na celu ocenę możliwości oraz poszukiwanie mocnych i słabych stron badanego. mail: fundacja@savant.org.pl

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 30-05-2007 08:09

Heyka,pewnie, ze przeczytam jeszcze świry, dziwadla.... zostawiam sobie to na urlop:)
Elu ciesze sie, ze masz w koncu diagnoze i ja rowniez od paru tygodni dodatkowo zdiagnozowano ADHD z deficytem uwagi.
Tez czekam na orzeczenie z poradni, ale w zwiazku z tym, ze zmieniam szkole. Powiem tylko, ze od kiedy syn bierze koncerte, (drugi tydzien) to swiat wywrocil sie mi do gory nogami w strone pozytywna. Maly jest skupiony i co uwazam za cud, w szkole jest poprawa z nauka, i zaczal nawiazywac kontakty z chlopcami i oni go zaczynaja rozumiec.

p.s. moj tez do szkoly muzycznej biegal, ale przerwalam na rok.

Jamniczek

Awatar użytkownika

Post 30-05-2007 08:27

Mój lada dzień zaniecha biegania. :-( Stwierdził wczoraj, że jednak bardzo trudna ta szkoła jest, i skoro ma całe wakacje zakuwać do egzaminu poprawkowego z kształcenia słuchu (którego i tak może przecież nie zdać), to rzuca ten cały interes.

Po raz pierwszy w życiu powiedział to spokojnie, świadomie.

Przez minione pięć lat oczywiście wrzeszczał często, że ma to wszystko gdzieś, i jest mu wszystko jedno, ale po uspokojeniu deklarował, że lubi swoją szkołę muzyczną i nie chce słyszeć o żadnej innej.

Niech mu tam będzie. Nic na siłę.

Przecież nie będzie wisiał u klamki tam, gdzie go nie chcą. W ostatnich miesiącach już bardzo wyraźnie dali mu do zrozumienia, że nie chcą. :-(

Dobra, odbiegłam od wątku, przepraszam. Ale gdzie mam to wrzucić? "O przyjazności szkoły muzycznej?" :lol:
Ja - "książkowe" (i rzeczywiste) DDA, Syn Kornel, 15 lat - ChAD i ADHD jako impreza towarzysząca ;)

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 30-05-2007 08:46

Te ksiązki co polecacie są suuper, obydwie, często do nich wracam. Jakby o moim Kubie pisali.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 30-05-2007 10:53

Powoli oswajam się z tym Aspergerem, książki już dwie zamówiłam, będę się doszkalać :wink: . Ale przeraża mnie to, jaki niesamowity bagaż muszą dźwigać nasze dzieci, jak im jest i być może będzie dalej trudno w życiu i martwi mnie, to, że niby tak wiele wiem, a tak czasami głupio działam na żywo i nie potrafię zareagowac tak, jak powinnam. Jestem zmęczona ciągłym użeraniem się z jego niedomaganiami, słuchaniem w kółko tych samych, powtarzanych do nieznudzenia tekstów, idiotycznych pomysłów, przeinaczania tego co mówię (albo lepiej niedorozumienia tego co do niego mówię). Trudno mi chyba zaakceptować, że mam dziecko obdarzone ukrytą niepełnospranością, choć z drugiej strony tak jakbym zaczęła patrzeć na niego trochę inaczej, bardziej wyrozumiale. Ale nadal chyba nie dociera do mnie sedno problemu i po prostu musze się nauczyć nie myśleć o moim synu "złośliwiec" "niekumaty" "cwaniak" "pajac" :( .
Monika

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: syn - 19 lat ZA, syn - 16 lat NT

Post 30-05-2007 11:37

Moniko,
mogłabym się podpisać pod Twoim tekstem. Ja już zaakceptowałam, trochę zrozumiałam, tylko nie wiem jak wytłumaczyć to młodszemu 9-letniemu synowi, który chciałby mieć autorytet i wzór do naśladowania w postaci starszego brata. :( :(.
Fundacja Savant
Obrazek

Poradnia Psychologiczno-Szkoleniowa przy Fundacji Savant

Zapraszamy młodzież w wieku 13-24 lat z diagnozą ZA lub ADHD do udziału w bezpłatnych badaniach psychologicznych mających na celu ocenę możliwości oraz poszukiwanie mocnych i słabych stron badanego. mail: fundacja@savant.org.pl

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 30-05-2007 14:00

Ja nie mam takiej diagnozy, ale zaczynam dostrzegać u mojego Krzyśka różne "kwiatki". Myślę, że jak zmienię lekarza, to ponownie go zdiagnozuje. Zobaczymy.
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 30-05-2007 14:02

Z tym zrozumieniem to u mnie tez ciezkawo bywa, a dlatego ze moj syn doslownie ale to doslownie traktuje wszystko co sie do niego powie. Jezeli kolega powie mu w zartach ( w szkole tak bywa), ze go zabije, to ten oczywiscie nie wyjdzie z gabinetu pielegniarki juz do konca lekcji. Ostatnio przyjechala do mnie siostra i wziela syna do auta, oczywiscie mimochodem rzucila " jak bedziesz nie grzeczny to wyrzuce cie z auta" brzmi makabrycznie, ale to byl zart, jednak moj syn odebral go w swoim swiecie - i klops nigdzie nie pojechal. I choc staram sie wszystkich uprzedzac i przypominac dookola, zeby uwazali na to co mowia, moze byc roznie odebrane, to czesto wychodza takie o to wyniki. Jedno dziecko machnie reka i wogole sie nie zastanowi, a moj syn wezmie sobie wszystko do serca:(

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Post 30-05-2007 14:05

A mój każdy atak na swoją osobę odbiera jak próbę zabójstwa. Nawet jak to jest kopnięcie, jak go ktoś popchnie. O mało nie spadł ze schodów i to było działanie z premedytację w celu pozbawienia go życia.

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 30-05-2007 14:12

Dziewczyny, to co opisujecie to ja zawsze nazywałam "wyolbrzymianiem". Każdy taki tekst, takie banalne zdarzenie urasta w naszym domu do mega-problemu własnie. Oczy mi się powoli otwierają ....
Monika

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 30-05-2007 14:15

No to ja rozumiem mojego syna. Rozumiem, że to jest dla niego ważne i staram się nie lekceważyć, tylko tłumaczę ... Gorzej jest z otoczeniem. Panie się skarżą, że on się o pierdoły obraża. No obraża się. Taki jest, a to jak one to odbierają, to ich subiektywne odczucia, nie? Każdy ma swoje.

el_ka_l

Post 30-05-2007 16:42

A to znacie: "Dziwny przypadek psa nocną porą" Marka Haddona?
Jest to powieść, której bohaterem jest chłopiec z ZA. Mój mąż się zachwycił i jak nie bierze się za beletrystykę, tak to przeczytał jednym tchem.I chyba wiem, dlaczego. On też TO ma :lol: Mogę tak śmiało napisać, bo tu nie zagląda.

Co do szkoły muzycznej, to my nic nie możemy zawiesić, bo to szkoła ogólnokształcąca, można co najwyżej przenieść się do innej. Ale tego nie chcę z wielu względów. Po pierwsze małe klasy i rodzinna atmosfera, po drugie dzieci jakby trochę subtelniejsze, mniej złośliwe, sporo różnych nadwrażliwców, więc moje się mniej wyróżnia.
A pan Asperger nam tu mocno nabruździł. Bo z jednej strony dziecko robi ważenie geniusza, w pierwszej klasie czytał nuty jak zawodowiec, ma dwa główne instrumenty- skrzypce i fortepian, a z drugiej strony jakby niedorozwój emocjonalny i pewnych subtelności nie zrozumie, żeby nie wiem, co. A jak się dołączą deficyty uwagi i mnóstwo różnych natręctw, co się robi całkiem nie śmiesznie. Na przykład wyobraźcie sobie faceta, który grając na pianinie musi się co chwilę podrapać po nosie, albo grając na skrzypcach wzrusza ramionami.

Sorry, że ja tak ciągle muzycznie, ale tu ujawniają się te wszystkie deficyty. A na badaniach w poradni ostatnio nie podnosił głowy, odpowiadał na pytania grając obiema rękami na stole, jak na pianinie.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 02-06-2007 19:19

adhd i asperger

witajcie,
niezrozumienie przenośni , różnych żartów - toż to klasyczny asperger; moje dziecko kiedyś na mój tekst typu " nie wygrałam nóg na loterii' odpowiedział , że tam nie można wygrać nóg, co najwyżej dopalacze... a rozmawiając z kimkolwiek chodzi wkółko, zresztą wogóle chodzi z głową między nogami ; po sto razy zapala i gasi światło; o wszystko się po sto razy pyta; głaska się po twarzy, bawi nogami, palcami - cała gama różnych dziwactw ,a IQ wysokie...
takie życie
memo

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 02-06-2007 22:28

Ech te przyslowia. Tysiace pytan. Mamo a co to jest dysfunkcja? Ile metrow maja jelita? Itp. Juz wiem mamo kim chce zostac w przyszlosci, bede patologiem - szukac przyczyny smierci to wyzwanie prawda?
Od dziecka cisnely go wszystkie ubrania, spodnie tylko na gumke i to poluzowana, rajstop nie cierpial, ulzylo mu jak przestal nosic. Zmiana skarpet 3 razy dziennie.
Przypominam sobie taki szczegolik, jak go przynioslam ze szpitala, i tak do 4 tygodnia musial byc scisniety w beciku, nawet zalany byl spokojny, jak tylko rozwijalam becik byl placz. Mialam spokojny sen tylko wtedy, gdy spal obok mnie - ilez to razy w nocy budzilam sie z niepokojem czy go nie zgniotlam....

el_ka_l

Post 03-06-2007 09:19

Mówię: dobranoc, moje Słonko! A Piotrek: nie jestem Słonkiem, jestem synkiem

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 03-06-2007 11:46

Z tym Slonkiem to u mnie podobnie jest, "mamo czy ja jestem Twoim skarbem" - oczywiscie Ty moje Slonce - "to jestem Skarbem, czy Sloncem zdecyduj sie !

A poza tym nie daj Boze pieszczotliwie powiem do kogos w podobny sposob - wlacza sie wtedy mu "syndrom wylacznosci" i walczy jak lew.
Czasami boje sie myslec co by bylo, gdyby mial rodzenstwo, jest straszny problem, jak wezme inne dziecko na kolana.
Okropna zazdrosc, nawet jesli chodzi o kota, "jego to tak glaszczesz godzinami, a ja?"

el_ka_l

Post 08-06-2007 11:21

Dana, napisałam do Ciebie na priv. Czy to w ogóle dotarło, bo nie odpisałaś?

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 08-06-2007 11:59

nic nie dotarlo:(

Sonnenfinsternis

Awatar użytkownika

Post 08-06-2007 17:53

Wanda Baranowska pisze:3. wynika z tego, że w istocie ADHD nie ma wszystkich objawów ZA i odwrotnie. Tak więc "umówiono się", że pomimo występowanie podobnych objawów, to nasze śliczne "coś" będzie albo Aspergerem albo adehadowcem.

Bardzo sluszna uwaga. Sam posiadam oba schorzenia, wiec jestem ich kombinacja. Oto kilka faktow, ktore klasyfikuja mnie do nich.

- pozno nauczylem sie mowic (ok. w 4 roku zycia)
- mam sluch absolutny i przezywam w czasie sluchania muzki wybuchy placzu i ataki gesiej skorki (obecnie biore lek antydepresyjny Solvex, ktory nasila jeszcze te wrazenia. Byc moze dlatego, ze powoduje wzrost stezenia noradrenaliny w mozgu)
- do 6 roku zycia nie potrafilem wykonac niektorych prostych czynnosci takich jak wiazanie sznurowadel
- jestem nadaktywny ruchowo (jako dziecko nie potrafilem usiedziec spokojnie na krzesle, bawilem sie dlugopisami, strzelalem ze splowki, przezywalem itd)
- fascynowalem sie ruchem wahadlowym, szybkoscia obiektow, ruchem wirowym (moglem godzinami sie bawic i kontruowac rozne obiekty)
- bawilem sie glownie sam, wymyslajac sobie rozne zadania
- zainteresowalem sie chemia i fizyka w szkole podstawowej (w szkole podstawowej czesto sie wyrywalem do odpowiedzi, a nauczyciele mieli mnie dosc, choc na kolkach prowadzilem eksperymenty jako pomocnik), choc nie mialem zadnych sukcesow na polu rywalizacyjnym np. olimpiady.
- bedac w grupie czuje sie generalnie zle. Czesto nie moge dokonczyc zadania, ktore rozpoczalem, bo konczy mi sie cierpliwosc.
Leworeczny z ADHD, sluch absolutny + Asperger (?)

"Ich kenne eine Aussage, die sich innerhalb des Systems weder beweisen noch widerlegen lässt. Sie ist aber wahr." Kurt Gödel

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 19-06-2007 20:49

adhd i asperger

witam,
moje dziecko ma już postawioną diagnozę : zespół aspergera z współistniejącymi objawiami zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi...
jeden krok za nami, a ile przed nami?!
terapie niefarmakologiczne są słabo dostępne i bardzo drogie...
a ja stanęłam na rozdrożu...
mój synek też uwielbia bawić się sam, wymyślając sobie różne zabawy...
pozdrawiam :oops:
memo

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 20-06-2007 05:32

Trzeba ich spiknac ze soba, moze sie dogadaja, moj ma tak samo.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 20-06-2007 21:04

Moj syn posiada parę strojów - peleryny, peruki, spodnie, gromadzi to wszystko od kiedy pamietam, oczywiscie codziennie sie w to przebiera, raz jest papieżem, księciem, królem, rycerzem, może chodzić tak cały dzień "wystrojony", osttanio zniknęło prześcieradło, odkryłam póżniej, że wyszedł z niego świetny strój ducha no i czasami "duchownego na stażu".
O tyle ciekawe jest też nazewnictwo tych postaci, że nawet nie jestem w stanie tu przytoczyć wszystkich. Teraz kiedy jest piekna pogoda i dłużej przebywa na dworzu, rzadziej sie przebiera. Aczkolwiek opanował do perfekcji przebieranie sie, robi to w mig, zamyka sie w pokoju i robi teatr, ćwiczy przedstawienie i póżniej zaprasza mnie żebym obejrzala, ale czasami po prostu przebierze sie i tak też odrabia lekcje.
Każdorazowe wyjście do specjalisty, mechanika samochodowego, sklepu, każde napotkane postaci poźniej sa ochoczo kopiowane. Wtedy bardzo lubi być sam, bądź pojawia się w celu oceny stroju:) Czasami jestem pełna podziwu jeśli chodzi o wymyślanie strojów i postaci. Na codzień chodzi w stroju piłkarza - to jego dzienna kreacja, "bo przecież peleryny króla nie wezme do szkoły", ale to jest w dalszym ciagu jakby nie bylo kreacja. Dzisiaj rano syn stwierdził, że nie ubierze sie jak piłkarz bo ma apel:)

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 21-06-2007 14:37

Marta Mocek-Owsińska pisze:mój synek też uwielbia bawić się sam, wymyślając sobie różne zabawy...
nieszki pisze:Trzeba ich spiknac ze soba, moze sie dogadaja, moj ma tak samo.

Ja tu nie chcę być złośliwa i czrnowidząca, ale myslę sobie, że jak każdy lubi sam, to i tak sie będzie bawił sam :)
Przecież nie maja jednego wspólnego asergerowego swiata, tylko 2 indywidualne- Kuby i (hmmm... jak nazywa się twój synek, Marto?)

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 24-06-2007 11:10

adhd i asperger

witaj Marto -
mój syn ma na imię Kamil;
myślę,że dogadałby się z Kubą, bo któż inny lepiej zrozumie świat dziecka z aspergerem jak nie inne dziecko ?
moje dzieci czasem bawią się razem ze sobą, ale ciężko jest jej zrozumieć zachowanie brata i przerywa zabawę, co strasznie denerwuje syna...
owszem Kamil ma dni , okresy - kiedy do zabawy nie potrzebuje nikogo i towarzystwo go drażni; są jednak momenty, w których chętnie bawi się z drugą osobą, jeśli pomysł zabawy mu odpowiada, lub drugie dziecko przyjmuje jego pomysły...
pozdrawiam
memo

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 29-06-2007 13:18

No dobra dobra, nie czepiam sie :)

Babcia Ola

Awatar użytkownika

certyfikowany killer

Dzieci: Konrad 19 lat - ZA z cechami ADHD

Ja: Babcia - ADHD z cechami ZA

Post 01-07-2007 13:44

Mój Konrad też ma zespół Aspergera z cechami adhd i wpaniale potrafi się sam bawić całymi dniami ,tak ,że dopiero w tamtym roku w lecie (ma 12 lat) poraz pierwszy zaczął sam wychodzić na podwórko :D
Następna

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące